.:: Zawody modelarskie - Zawody w mediach

 

Mistrzostwa Modelarskie 2010 rozpoczęte

To trzeba zobaczyć. Choć w piątkowe popołudnie, kiedy do Jaworzna zaczęli przyjeżdżać uczestnicy zawodów modelarskich, jeszcze niewiele eksponatów można było podziwiać, to już zrobiły one ogromne wrażenie. To się tylko tak mówi - klejenie modeli, dziecięca zabawa. Tak? No to spróbuj, jeden z drugim zbudować okręt i ponaciągać liny grubości nitek na zrobione z zapałek maszty, wyprofiluj tak tekturę, żeby każdy szczegół kilkudziesięciometrowej fregaty zgadzał się z pierwowzorem, albo zrób z papieru dwunastocylindrowy silnik samolotu z papieru zachowując proporcje i dochowując takich szcegółów, jak kształt popychaczy... To odpowiedź dla laika, ale nawet laik widząc te cuda, które w salach SZP nr 4 na Osiedlu Stałym się znalazły, musi czapkę zdjąć przed ich twórcami.

Z reguły widząc coś wielkiego, monumentalnego zapiera nam dech w piersiach. Tutaj tego uczucia doznajemy, im przedmiot mniejszy, posiadający niezliczoną ilość szczegółów.

Właściwie, to wydawało się, że wyłącznie miniatury samolotów zlecą się na mistrzostwa. Okazało się, że przyjechały i czołgi, i przypłynęły statki. Wszysto z różnych epok, z różnych dziejów historii, a okraszome zostało scenkami rodzajowymi i częściej batalistycznymi z różnych miejsc, z różnych bitew.

Modele można podziwiać w sobotę i w niedzielę.

Źródło: www.imprezy.jaworzno.pl

 

--------------------------------------------------------------

 

"Nalot" modelarzy na Jaworzno

I Otwarte Mistrzostwa Jaworzna Modeli Kartonowych i Plastikowych o Puchar Prezydenta Miasta Jaworzna okazały się być strzałem w dziesiątkę. Tak wielkiego zainteresowania imprezą modelarską nikt się nie spodziewał.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 przy ul. Armii Krajowej przeżył dosłowny i metaforyczny "nalot" miłośników tej dyscypliny. Organizatorzy sami byli zaskoczeni wielkim zainteresowaniem jakie wzbudziła impreza.

Także widzowie odwiedzający wystawę modeli nie kryli podziwu dla wystawianych w konkursie kartonowych i plastikowych konstrukcji. A oto nazwiska osób nagrodzonych w najważniejszych kategoriach:
Puchar Prezydenta Miasta zdobył Marcin Szebera
Puchar Stowarzyszenia Lotników Polski Południowej za model samolotu polskiej konstrukcji otrzymał Piotr Krystkowski
Nagroda im. mjr pilota Karola Pniaka za model samolotu, na którym latali i walczyli Polacy trafiła do rąk Andrzeja Latyńskiego
Nagroda w kategorii 70. rocznica bitwy o Wielką Brytanię model samolotu przypadła Michałowi Markiewiczowi. Gratulujemy!

Źródło: www.jaw.pl

(c) 2010 Modelarnia Lotnicza "SieLata" | Projekt i wykonanie: rch